Japonská whisky
Foto zdroj: www.czechtourism.cz
O whisky ze země vycházejícího slunce koluje řada mylných mýtů a polopravd. Na druhou stranu je to jedna z nejvíce trendy kategorií pro 2. dekádu třetího tisíciletí. Japonská whisky je velice uznávaná mezi fanoušky a určitě stojí za to ji ochutnat a věnovat ji pozornost.
V Japonsku se whisky začíná vyrábět ale až ve 20. století, tedy o více jak 400 let později než ve Skotsku. U zrodu whisky v Japonsku stál Masataka Taketsuru. Muž, který dokončil v roce 1920 univerzitu ve Skotském Glasgow, a který strávil několik let praxe a studia ve Skotsku po palírnách. Jeho úkolem bylo naučit se vyrábět whisky v zemi, kde má tento destilát své kořeny, a poté tuto znalost přenést do své domovské země na východě Asie. Tomu také dostál a po svém návratu do Japonska byl najat jako mistr palírník Šindžiró Toriim, kterému pomáhal rozběhnout první palírnu skotské whisky v Japonsku stojící na staré cestě mezi Kjótem a Osakou.
Tato první palírna byla pojmenována Yamazaki, podle vesnice, která ležela kousek od destilerky. Provoz se rozběhl v roce 1924 a v roce 1929 spatřila světlo světa první japonská whisky jménem Shirofuda neboli Bílá etiketa. Nebylo to však tak jednoduché. Mistr Taketsuru se zkraje potýkal se všemožnými potížemi – při stavbě palírny i při vývoji prvních whisky..
Po skončení kontraktu u Yamazaki, založil v roce 1934 tento mistr palírník svojí destilerii
Yoichi na nejsevernějším japonském ostrově Hokkaidó, jehož podnebí bylo
nejblíže tomu skotskému. Původně Masataka založil společnost Dainipponkaju, což
bylo v roce 1952 přejmenováno na Nikka Whisky Distilling, druhý největší výrobce
japonské whisky v současné době.Rostoucí
popularita Nikka whisky mu umožnila v roce 1969 vybudovat druhou destilerii na ostrově
Honšú, poblíž města Sendai.V roce 1979 zemřel tento zakladatel japonské whisky ve věku 85 let
a byl pochován na hřbitově poblíž destilerie Yoichi, kde odpočívá i jeho manželka
Rita, kterou Masataka poznal při studiích ve Skotsku a se kterou se oženil v
Glasgow v roce 1920.
Pokud by Vás zajímalo více o historii, navštivte naší degustaci
japonské whisky.
Nahlédněme však do současného světa umění palírnictví. Ve vyhlášené destilerii Yamazaki najdete jednu z nejpozoruhodnějších kolekcí destilačních kotlů a zařízení. Yamazaki, stejně jako destilerie Hakushu, patří nadnárodní společnosti Suntory jej většímu výrobci japonské whisky a nápojovému gigantu, který koupil vše za zhruba 16 miliard včetně společnosti Beam Global, tedy i bourbonu Jim Beam. Dnes se společnost jmenuje Beam Suntory.
Pokud byste ale hledali spíše řemeslnou palírnu, určitě byste měli zaměřit svoji pozornost na palírna Chichibu, která zahájila provoz v roce 2007. Ta pro svoji unikátní kolekci produktů je vyhledávána velmi často znalci a „fajnšmekry“..
Na zdraví…