Madeira
Náš investigativec alkoholog se tentokrát vydal na ostrov v Atlantickém oceánu, který náleží Portugalsku, jehož jméno je Madeira. Tomuto exotickému koutku Evropy se přezdívá ostrov věčného jara. Je to díky příjemnému podnebí, které zde panuje většinu času v roce. Díky dostatku přeháněk, je ostrov krásně zelený a bohatý na všechny možné druhy flóry. Je zajímavé, že podnebí zde vyhovuje, jak cukrové třtině, tak i révě vinné. Což není tak běžné, vzhledem k tomu, že každá z těchto plodin potřebuje trochu jiné klima.
Každopádně ostrov Madeira nabízí nepřeberné množství turistického vyžití. Na což jsou tady připraveni a všichni mluví perfektně anglicky, až na francouzské turisty. Kromě dechberoucích výhledů ve zdejších horách, romantického východu slunce na nejvyšší hoře Pico Ruivo (česky Červený kopec) s výškou 1862 m. n. m., vyčerpávajících tracků, nabídne ostrov ještě něco dalšího, co zaujme všechny milovníky gastronomie. Je to zdejší produkce rumu a fortifikovaného vína, které se nazývá stejně jako ostrov sám – Madeira. Na tomto 4 hodiny letu vzdáleném tropickém ostrově můžeme najít 5 palíren, které vyrábějí rum a nespočet výrobců dolihovaného vína a tichého vína. To vše je tedy spojeno s příjemnou zdejší kuchyní, která staví na mořských plodech, smažených pokrmech a čerstvé zelenině.
Nechme teď ale zdejší restaurace a pojďme se podívat do několika zajímavých palíren. Našemu alkohologovi se v roce 2023 podařilo navštívit 2 rumové palírny na tomto ostrově. Tu nejstarší a největší a také tu nejmladší a nejmenší. Ta první se jmenuje Engenhos do Norte neboli North Mills Distillery. Nachází se na severu ostrova ve vesnici Porto da Cruz a byla založena roku 1927. Stejně jako ostatní palírny i tato vyrábí rum pod označením „agricole“. (Je to jedna ze 6 destinací, která může využívat toto označení). To znamená, že rum je vyroben z čerstvě vylisované šťávy cukrové třtiny. Pokud by ho chtěli vyrábět z melasy, tedy odpadu při výrobě cukru, nemohla by lahev nést označení původu neboli tzv. geographical indication (GI), madeirského rumu.
Tato první palírna byla pojmenována Yamazaki, podle vesnice, která ležela kousek od destilerky. Provoz se rozběhl v roce 1924 a v roce 1929 spatřila světlo světa první japonská whisky jménem Shirofuda neboli Bílá etiketa. Nebylo to však tak jednoduché. Mistr Taketsuru se zkraje potýkal se všemožnými potížemi – při stavbě palírny i při vývoji prvních whisky..
Tím, že palírny vyrábějí destilát z čerstvé šťávy, pálí se zde rum pouze v období sklizně, která zde probíhá zhruba od března do května. Ještě se na chvíli zastavíme v palírně u destilačních kolon, které se zde využívají na svoje rumy. Mají zde tři starší kolony, které jedou na páru. V patře se schovává pot still, takový roztomile malý, který také používají, ale bohužel jen zřídka. Sám alkoholog říkal, že ochutnat agricol rum vyrobený na pot stillu, není zas tak obvyklé. Avšak delikátní.
Nejznámější značka, z této palírny, se jmenuje 970. Tento rum zraje převážně v sudech z francouzského dubu přímo v palírně. Ostatní zásoby se nacházejí poblíž hlavního města ostrova Funchalu. Zajímavostí také je, že jméno tohoto města je odvozenina od portugalského slova funcho = fenykl. Tato rostlina se zde dříve hojně vyskytovala.
Nyní se však zastavíme v malé rodinné palírně pod názvem VA Spirits, kterou vede manželský pár. Tato destilerie vznikla teprve roku 2019. Nachází se v oblasti Ponta do Sol, kde se pěstuje nejvíce cukrové třtiny. V této palírně, kromě pohostinné atmosféry, můžeme najít mnoho alkoholických zajímavostí. Vyrábí se zde nejenom rum, ale můžete zde ochutnat také skvělý gin, experimentální whisky či opravdovou zajímavost pro vaše chuťové pohárky v podobě banánovice. Dokonce i ve variantě, která ležela na sudu. To už je absolutně tekutý porno. Asi si dokážete představit, jak bude zábavné oloupat pár tun banánů. Ale za tu banánovou party to prostě stojí.
Kromě žlutého pokladu, zde přetavují na alkohol ještě další ovoce a jiné ingredience. Ve zdejších sudech, které jsou většinou vyrobeny z portugalského dubu, zrají opravdové poklady.
Jdeme dál a zakotvíme u výroby vína. Ale tak trochu ostřejšího vína. Komu je málo klasická voltáž tichého vína, zde se mu bude líbit. Alkoholog se svým doprovodem učedníků alkohologů (stále spíše ještě alkoholiků) zavítal do vinařství s názvem Barbeito. Menší výroba nabízí široký výběr lahví, které v sobě ukrývají tekutý poklad. Madeirská vína jsou opravdu skvostná, jak fortifikováná, tak ta tichá.
Pokud patříte spíše mezi aktivní turisty, a navíc máte mlsné jazýčky, Madeira by Vám neměla uniknout. Jedná se o dostupnou „exotickou“ destinaci s příjemným podnebí a skvělými lidmi.
Na zdraví…